A járványhelyzet miatt az éttermi és szállodai szolgáltatók komoly gazdasági hátrányba kerültek. Az FMKIK „Közösségvállalási fizetési ígérvény” felhívást tett közzé.
A Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (FMKIK) várja olyan felajánló vállalkozók, vállalkozások jelentkezését, akik morálisan is jótékony céllal tennének a vendéglátás és a turizmus támogatásáért. Információ: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A Közösségvállalási fizetési ígérvény egy közvetlen pénzügyi segítségnyújtás, gazdasági támogatási lehetőség az éttermi és szállodai szolgáltatók felé.
A felajánlók (vállalkozók, vállalkozások), akik idén éttermi/szállodai szolgáltatás igénybevételét tervezik, az erre szánt összeget előzetesen, egy összegben kifizetik a listában szereplő éttermek, szállodák egyike számára. Annak, ahol a céges összejövetelt, munkatársi, családi, baráti vacsorát, csapatépítő tréninget, üzleti partner elszállásolását, kitelepüléses vendéglátás biztosítását tervezik.
Ezáltal a felajánló előzetes fizetési ígérvényt tesz, azaz pénzügyi segítséget nyújt a kiválasztott étterem/szálloda egyikének. A kedvezményezett (étterem/szálloda) ennek fejében vállalja, hogy 2020. december 31-ig szolgáltatást nyújt a felajánlónak. A felajánló vállalkozó az év végéig bármikor, akár több részletben is élhet a szolgáltatás igénybevételével, a befizetett összeg erejéig.
A szabályzatban címzettként csak az önkéntes kamarai tagsággal rendelkező vendéglátó cégek szerepelnek. A kamara csak közvetítői szerepet vállal, adminisztrációs segítséget nyújt, de a jogügylet a vállalkozások között jön létre.
„Tisztelt Vállalkozótársak! A reményeink szerint mögöttünk hagyott koronavírus sok aggodalommal, feszültséggel és nem utolsó sorban gazdasági károkkal járt. Sok vállalkozás veszítette el a kenyerét, vagy annak javát. Voltak iparágak, amelyek csak árbevétel csökkenést értek el, árbevételük egy részét veszítették el, és voltak olyan területek, pl. turizmus, vendéglátás, ahol bezárásra kényszerültek a vállalkozások. Ilyen esetekben a teljes létbizonytalanság következett be. Sok ember és azok családja került bizonytalan megélhetési helyzetbe. Volt sok vállalkozás, akik megtartották munkatársaikat, bírták tőkével és voltak, akik –minden jó szándék ellenére - ideig-óráig voltak képesek a létszám tartására. Előfordult az is, hogy kényszerűségből létszámot kellett csökkenteni az adott gazdasági szereplőnek. Ez a helyzet nehéz pénzügyi megpróbáltatások elé helyezett minden vállalkozást és egyben a finanszírozó bankok helyzetét. Ezúton is jó volt megtapasztalni, hogy a finanszírozó bankok méltósággal és realitással kezelték ezen gazdasági kihívásokat. Mindenki a gazdasági érdekkörben türelemmel és megértéssel fordult egymás felé. Nos, reményeim szerint vége a vírus okozta nehézségeknek, de ez az egymás felé fordulás, a másik nehézségének a megértése és az egymáson való segítségnyújtás képessége reményeink szerint nem veszett ki a járvány helyzet csökkenésével belőlünk. Ezért a kamara kezdeményezésével egyetértve továbbra is segítsünk azon vállalkozásoknak, amelyeknek nem könnyű az ismételt talpra állás. Ahogy egy népi bölcsesség figyelmeztet bennünket, minden kezdet nehéz, de az újrakezdés sem egyszerű. Nagyon sok vállalkozás van ebben az újrakezdő pozícióban.
Kérem vállalkozótársaimat, hogy ebben az újrakezdésben segítsünk a vendéglátó, szállásadó vállalkozások részére. Bízom benne, hogy úriemberségből jól vizsgázunk, mert tudjuk, hogy kétszer segít, aki gyorsan segít.”
Dr. Karsai Béla