Mi, az északi féltekén élők már javában a megfázásos és influenzaszezon kellős közepén járunk, és ezzel együtt egy új COVID-19 variáns is a címlapokra került- cikkünkben Rosie McCall írásából idézünk.
Az XEC elnevezésű variánssal kapcsolatos esetek száma folyamatosan növekszik. A 2024. október 12-én véget ért kéthetes vizsgálati időszakban a bejelentett esetek mintegy 11%-át az XEC tette ki az azt megelőző kéthetes időszak 5 %-ából.
Ugyanakkor fontos kijelenteni: az általános tendenciák azt mutatják, hogy az esetek, -a kórházi kezelések és a halálesetek- szerencsére mind csökkenő arányokat mutatnak.
A COVID-19 XEC-változatát először idén nyáron jelentették Németországban, így még viszonylag újnak mondható. A cikk megírásának időpontjában az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint nincs elegendő bizonyíték annak megerősítésére, hogy ez a betegség jobban vagy kevésbé fertőzőbb, vagy súlyosabb lenne, mint más változatok. Ugyanakkor a The Conversation című lapban megjelent orvosi szakértők azonban rámutattak, hogy az esetek számának megugrása arra utalt, hogy a variáns gyorsabban terjed, mint más változatok, így dominánssá válhat.
Mit tudunk a XEC-varisánsról?
A tüneteket -melyekre folyamatosan figyelni kell-, hasonlónak tűnnek a korábbi COVID-19 törzsekhez, variánsokhoz: a láz vagy hidegrázás, köhögés, légszomj, torokfájás, orrdugulás vagy orrfolyás, íz- vagy szaglásváltozás, fáradtság, izomfájdalom, fejfájás, hányinger vagy hányás és hasmenés.
Majd, ahogy a tél közeledik van egy tudományosan bizonyított módja annak, hogy megvédjük magunkat a vírus legrosszabb hatásaitól (és egy esetleges „tripla járványtól”): ez pedig a védőoltás. A korábban említett CDC a COVID-19 elleni védőoltást mindenkinek ajánlja 6 hónapos kor felett. Valamint, az évenkénti megismétlendő oltások fokozhatják a védelmet. Az Amerikai Orvosi Főiskolák Szövetsége (AAMC) a közelmúltban beoltott személyek számának csökkenését összefüggésbe hozta az idei nyáron megnövekedett betegek számával.
Emellett pedig fontos kiemelni a védekezés alapvető szabályait, melyek minden járványidőszakban és fertőző betegség esetén érvényesek: gyakori kézmosás, alkohol bázisú kézfertőtlenítők használata, meglévő fertőzés esetén maszk viselése és más személyekkel a fizikai kontakt kerülése.