CsernusDora

Egy hosszútávú partnerség kezdete

Korábban több alkalommal beszámoltunk az április 10-i rendezvényünkről, de ezúttal a szakmai partnerünk nézőpontjából mutatjuk be az eseményeket.

Csernus Dóra, az Egyensúly Intézet klíma-, energia- és környezetpolitikai igazgatója segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tapasztalatokat.

Az előzmények

Az intézet országszerte 15 helyszínen tartott konzultációkat az energetikai átállásról, az energiahatékonyságról és az energiaválságkezelésről. A tapasztalat azt mutatta, hogy a gyakorlati megoldások előnyösek voltak a polgármesterek számára, ami ahhoz az ötlethez vezetett, hogy csúcstalálkozókat szervezzenek több település egyidejű elérése érdekében. Az első csúcstalálkozót Nyírbátorban tartották, egy másikat pedig Nyugat-Magyarországra terveztek és Székesfehérvárra esett a választás. A rendezvényen megvitatott legfontosabb témák között szerepeltek a versenyképes járások program, a városfejlesztés és a központilag folyósított uniós támogatások pályázati folyamata. A workshopok középpontjában az önkormányzatok és a civil szervezetek közötti együttműködés erősítése állt, hogy csökkentsék a szegénységet, integrálják a hátrányos helyzetű csoportokat a munkaerőpiacra, és ösztönözzék a helyi gazdaságot. Hangsúlyozták az önkormányzatok kapacitásépítésének fontosságát a sikeres pályázati folyamatokhoz. A beszélgetés rávilágított arra is, hogy a közös programok sikeréhez nagyobb társadalmi bizalomra és komplex, emberközpontú megközelítésre van szükség.

Energiahatékonyság az önkormányzatokban

Dóra az energiahatékonyság fontosságát tárgyalta a települések vezetőivel, kiemelve az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésének szükségességét. Hangsúlyozta az energiagazdálkodási szoftverek szerepét az energiapazarlás területeinek azonosításában, valamint az épületfelújítások és a közvilágítás korszerűsítése révén megvalósítható energiamegtakarítás lehetőségét. Bemutatta az energiaközösségek fogalmát is, amelyekben különböző szereplők együttműködnek annak érdekében, hogy egyensúlyban tartsák az energiatermelési és -fogyasztási igényeket. Megemlítette a hagyományos izzók közelgő betiltását, valamint az elektromos buszok potenciálját a közlekedési szegénység csökkentésében és a levegőminőség javításában.

A jövő eszközei

Az egyik műhelybeszélgetés során a hőhullámokról és a műholdas eszközök településeknél történő használatáról volt szó. Ebben a programban bemutatták az Európai Unió Kopernikusz Föld-megfigyelési programját, amely ingyenes műholdas adatokat biztosít különböző célokra, így árvízmegelőzésre és hőhullám előrejelzésére is. Kiemelték, hogy az önkormányzatoknak tisztában kell lenniük ezzel a forrással.

Dóra elégedettségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy megvalósult a rendezvény célja, a hálózatépítés és a párbeszéd, a jógyakorlatok átadása.

Úgy véli, nőtt Magyarországon a virágzó városok száma!

Mi pedig felkészülten várjuk az előttünk álló szakmai együttműködéseket!

Similar Posts